dětské hry - kouzelné hry

02.08.2018

K hrám pro děti se moc často nedostaneme, ale neměli bychom na ně zapomínat. Dětské deskovky jsou vstupní branou do světa her a zábavy, která může vaše dítko pohltit až do jeho dospělosti nebo dokonce stáří. Navíc si tím zajišťujete spoluhráče do budoucna. Proto jsem vzal o víkendu svou pětiletou dceru, říkejme ji skřet, na zahradu a vyzkoušeli jsme rovnou dvě "kouzelné" hry. Přesněji Kouzelnou školku a Kouzelné okno. Obě hry jsou ve věkové kategorii 4+ let   


KOUZELNÉ OKNO

4+ let, pro 2 hráče

Principem hry je rozluštění kombinace zámku, kterou jeden hráč nastavil a druhý se ji snaží, za nejnižší počet pokusů, uhodnout. Místo číselného zámku se používá obrázkový zámek s princeznami. Ze sedmi různých princezen si hráč vybere čtyři a podle svého uvážení je umístí v různém pořadí, vše zakrytě před spoluhráčem. Pak je řada na druhém hráči tipujícím umístění princezen na daných pozicích (oknech). Pokud správně trefí princeznu a okno, je políčko označeno a v dalším pokusu zkouší jinou kombinaci, dokud neuhodne všechna čtyři okna.  

Tématem hry jsou Disney Princess, takže jak název napovídá, všechny princezny pocházejí s Disneyho pohádek. Já poznal jen Sněhurku, Popelku, Arielu a Meridu (tady dávám palec nahoru za kuráž, protože všech sedm princezen je bílé pleti, v dnešním světě nevídané a dokonce se hra může dále prodávat :o ) Hrací deska a žetony jsou v růžovo-fialovo-červených barvách. Všechno se krásně třpytí a všude poletují motýli, až z toho přechází zrak. Prostě tohle téma jasně cílí na malé slečny.

Hra je čistě logická a svůj herní mechanismus skrývá pod půvabným a růžovým designem, který získá nejedno dívčí srdíčko. Můj skřet sice pochopil pravidla a princip hry, ale ze dvou rolí, které hra vlastně nabízí, si raději vybere roli "kódovače", která je samozřejmě jednodušší a není třeba u toho tolik přemýšlet. Musím pochválit snahu naučit děti trochu toho logického myšlení, a ne jen náhodně házet kostkami.   


KOUZELNÁ ŠKOLKA NA ZAHRADĚ

4+ let, pro 2-4 hráče 

V kouzelné školce je herní mechanika mnohem zábavnější, hravější a taky náhodnější. Zde házíte kostkou a chodíte dokola kolem zahrádky. Přitom se může přihodit několik věcí: Buď svítí sluníčko a můžete si utrhnout květinku, nebo zaprší z mráčku a naopak na zahrádce vyroste nová květinka. Občas se mezi záhonky objeví housenka, pochutnávající si na květině, takový "škodík", a jako obranu proti housence lze zahrát slepičku. Vítězem se stává hráč, který nasbírá jako první tři stejné květinky.  

Kouzelná školka je pořad na ČT:D, a pokud jste ho někdy viděli, znáte i Františka a Fanynku. Jsou to maskoti pořadu a tihle dva paňáci figurují i ve hře - teda kromě dvou obrázků na hrací desce nemají žádnou hlubší spojitost. Můj "Skřetík" Františka a Fanynku ale dobře zná, s výběrem motivu pro danou věkovou skupinu se asi v DINU trefili dobře. Hra je pestrobarevná s jednoduchými kresbami, mráček, sluníčko, květinky, a má tedy zaujmout opravdu i ty nejmenší skřetíky.

Kouzelná školka má pro danou věkovou skupinu 4+ poměrně jednoduchá pravidla a s vysvětlováním jsem neměl žádný problém. Oproti Oknům je Školka pro děti zábavnější, zato postrádá prvek nauky, a navíc dospělí se můžou unudit. Při hraní se nám stalo "zacyklení" hry a místo udávaných 10 minut trvala hra 30 minut :) Housenka, jako škodící prvek, může dost potrápit vaše dítko. A pokud se ještě nenaučilo prohrávat (jako můj skřet), je používání housenky zakázáno (samozřejmě jen jednostranně.)  Kouzelné okno a Kouzelná zahrada jsou první hry v naši nové rubrice Dětské hry. V článku sice slovně hodnotím obě deskovky, ale k číselnému hodnocení se neuchýlím. Místo toho použiju výrazy, podobné těm, jakými se tvářila dcera při hraní :) Doufám, že jste si užili čtení, jako já si užil hraní.


Yarek, the párek
Kouzelné oknoKouzelná školka na zahraděOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku