dětské hry #2 - fantastická máša

04.10.2018

Prázdniny už sice skončily, ale děti si hrajou po celý rok. Máme tu druhý díl rubriky "Dětské hry" a tentokrát se podíváme na dvě hry, obě od vydavatele Ravensburger. V jedné budeme skákat do děr a ve druhé hledat poklady v kouzelném lese. Hezkou zábavu děcka!

Máša Hop

Kdo je Máša? Máša je taková fialová karkulka a místo strašlivého vlka se kamarádí s hodným medvědem Míšou. Ruská pohádka pro děti je námětem i pro tuhle společenskou hru - Máša Hop je příkladnou hrou, o které už nelze hovořit jako o deskové hře. Hlavní komponentou je totiž velká plastová "hračka", ale to předbíhám.

Nezbedná Máša a její méďa si opět vymysleli nějakou rošťárnu - Míša vyleze na kopec a cestou vyhrabe několik děr. Máša se musí co nejrychleji dostat za ním nahoru a nespadnout do díry. To je celý nápad, co byste ale chtěli po malém devčátku a medvědovi, že?

Hra je pro 2-4 hráče. Každý má na začátku čtyři figurky Máši ve své barvě a pomocí tažených karet se posouvají o políčka dopředu, respektive dopředu a nahoru. V balíčku karet je nastražených i několik méďů. Když si někdo tuto kartu lízne, otočí plastovým Míšou na kopečku, a tím "náhodně" odkryje na některém políčku díru. Pokud je na políčku figurka, padá do propasti. Náhodně není samozřejmě nic, mechanika hračky je jednoduchá a systém otáčení a odkrývání děr probíhá systematicky stejně. I má pěti letá dcera ví, na kterém políčku se příště objeví díra, a snaží se tomuto místu vyhnout. Každopádně proto má každý hráč více figurek, pokud se přihodí neštěstí a spadnete, pořád máte další pokusy se dostat až úplně nahoru. Moje dospělá a zodpovědná taktika "pojedu všemi figurkami najednou pro případ, že by nějaká spadla" není moc úspěšná oproti dětské jednoduché a riskantní taktice "pojedu rychle jen jednou figurkou". V takovém případě dítko z 80% vyhraje :)

Ono otáčení medvěda baví děti asi nejvíce, srandou je, že tím prakticky ztratíte svůj tah pro pohyb figurky. Záměrně tuto informaci dceři tajím a nechávám ji v sladké nevědomosti :)

Zábavnost, podle daných pravidel, má velmi omezenou trvanlivost. Naštěstí lze na tuhle jednoduchost vymyslet spousty vlastních "house rules", a tím hru trochu oživit.

Pro dospělé je to dobrá pitominka, ale dítě se tím zabaví, a to bude nejspíš hlavní účel.

Yarek the PÁREK


PHANTASIA

Tohle je Yarkova rubrika, co se týče dětských deskovek, nemám tolik zkušeností jako on. Ale jestli existuje nějaká, ke které se dostanu často, je to Phantasia. Je to už pár let zpátky, co ji ode mě dostala neteř a pořád je to její nejoblíbenější hra. To víte, raději bych si s ní zahrál Loony Quest :) ale bohužel. Tak se koukneme na to, čím ji hra z fantastického lesa tolik očarovala.

V krabici toho moc není. Herní plán, který poskládáte jako puzzle, sada karet, kostky a figurky stromů. Celkově to po rozložení nevypadá špatně, ale mapa je opravdu maličká. U dětské hry bych očekával kvalitnější a větší herní plán. Hlavně proto, že tahle barevná taškařice není vůbec špatná.

Až ve čtyřech hráčích se vydáte skrz les, ve kterém budete hledat poklady uschované pod figurkami stromů. Pokud najdete stejný obrázek, jako se nachází na aktuální tažené kartě, tak začínáte pádit přímo na hrad "ohlásit" stanoviště s pokladem a získat princeznu...ehm, tedy kartu. Je to prostě paměťová hra, kde házíte dvěma kostkama a poté se můžete posouvat i couvat. Tohle přidává taktickou možnost, kterou u dětské hry vítám. Vyhrává hráč, který posbírá nejvíce karet... jak prosté. 

Počítám, že neteř za chvilku přejde na nějakou náročnější hru a Phantasii budu hrát dál s aktuálně tříletým synovcem. Hodnotit dětskou hru bych asi měl podle toho, jak se líbila při hraní dětem a tak musím dát pět bludišťáků. Používáš tady bludíšťáky, že Jarouši?

Petr


Samozřejmě, bludišťáci se mohou použít pro hodnocení dětských her. Peťa často do této kategorie nezabrušuje a může to být pro něj trochu matoucí. Každopádně Phantasie si jich vysloužila rovných pět a to je hodně slušné. Já bych Máše a Míši udělil 5,6 bludišťáků, což znamená pět a jeden bez hlavy. A to za jednoduše prokouknutelnou mechaniku otáčení děr.

Díky děcka a příště se na vás těšíme opět s bludišťáky!


Yarek, the párek & Petr


Hodnocení Máša Hop: ƪ ƪ ƪ ƪ ƪ ı

Hodnocení Phantasie: ƪ ƪ ƪ ƪ ƪ


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku