dětské hry #9 - sladká jablíčka

09.04.2020

Během současné karantény, která panuje po téměř celé Evropě, si musí i autoři Deskologu odpustit nějaké to čepované pívo. Místo toho sedí doma a se zájmem sledují malé človíčky pobíhající kolem nich. Vypadají jako malé děti. Doufáme, že nejsou vlastní. Každopádně jako správní recenzenti využijeme zavřené hospody k zahrání nějakých těch dětských her.

SPEEDY ROLL

V dnešním díle se věnujeme dvěma hrám od distributora Piatnik. Ta první, s anglickým názvem Speedy Roll, je už výjimečná jednou komponentou. A tou je tenisák. V žádné jiné hře jsem tenisový míček ještě neviděl, tak jsem zvědavý, jestli se tam nezakutálel jen náhodou. 

Nezakutálel. Nejsilnějším prvkem hry je totiž kutálení, respektive házení tenisákem a sbírání různých plodů lesa pomocí funkce suchého zipu. Jednoduše pošlete míček proti pohozeným žetonům, které mají na jedné straně háčky doufajíc, že se jich přilepí co nejvíce. Jakým způsobem budete kutálet je jen na vás. Můžete použít ruku, nohu nebo klidně zadnici.

Budete hrát za malé ježečky, kteří se snaží dostat jako první do své nory / domečku. Herní plocha se skládá z několika destiček s cestičkami a lesními plody jako lístky, hřiby a jablíčka. Aby jste se mohli dostat k cíli do svého domečku, musíte postupovat po těch plodech, které jste nasbírali hodem. Oboustranné destičky a jejich počet můžete skládat podle svých představ, a tím měnit délku a obtížnost hry.

Hra nabízí dvě varianty. Kooperativní a kompetitivní. Zatímco v kompetitivní variantě hrajete každý za svého ježka a vaši jedinou snahou je se dostat do cíle jako první, v kooperativní variantě hrajete pouze ze jednoho ježka. Střídáte se v tazích a snažíte se společným úsilím dostat ježka do bezpečí před jeho přirozeným predátorem - liškou bystrouškou. Ta se pohybuje pokaždé o dvě políčka za každým tahem hráče. Z této logiky vyplývá, že se k vám liška přibližuje jen tehdy, pokud se vám hod míčkem nepovede a posunete jen o jedno, respektive žádné políčko.

Speedy roll hýří pestrými barvami na herních destičkách i na dřevěných figurkách. Ty jsou pěkně zpracované a jak ježci, tak i liška vypadají roztomile. Žetony lesů jsou z jedné strany čistě praktické - bílé se suchým zipem. Všechno je dělané tak, aby lahodilo dětskému oku, včetně zmíněném oranžovém tenisáku. Jen další nepřeložený originální název pro dětskou hru mě již nechává naprosto chladným, bohužel.

Speedy roll zaujme hlavně svým originálním způsobem hraní. Místo kostek máte k dispozici tenisový míček. Samotný smysl hry - dostat se jako první do domečku - je zbytečně až moc hloupý. Za míček, námět a hezké zpracování udělím tři bludišťáky. Za neoriginální cíl neudělím ani jednoho :P

Yarek, the parek


HONEYCOMBS

Druhá hra od Piatnika, o které vám pro změnu poreferuju já, je Honeycombs. Na první pohled pěkná záležitost. Praktický plátěný pytlík plný luxusně působících herních kamenů. Luxusní, co se týče použitého materiálu, žádné vymazlené ilustrace nehledejte, jsou tady jen drobné ikonky, ale to by při hraní vadit nemělo, možná právě naopak. Neteř je nadšená, hra ji prý na první pohled připomíná Dobble a já musím souhlasit.

V balení najdete pravidla hned v několika jazycích, maďarsky bohužel moc neumím, volím si tedy češtinu. První věc, které mě zaujme, zvedne ze židle a hned zase usadí, je možnost hrát Honeycombs hned ve třech variantách. Nejvíce mě zaujala Varianta B, ve které hráči postupně tahají destičky z pytlíku a přikládají je do úlu, který vzniká na stole. Kolik stran vašeho (šestistranného) dílku se bude po položení shodovat svým obrázkem s už položenými dílky, tolik bodů za svůj tah dostanete. Plus jsou tady bonusy, které zvyšují skóre, nebo přidávají další akci/tah.

Takže na střídačku přikládáte dílky, zapisujete si body a usrkáváte kakao. Tohle není žádná strategická, nebo snad akční záležitost, ale zenová pohodička. Což se v rámci dětských her trochu problém, protože třeba neteř a synovec se těšili na zábavu ala Dobble = pohotové tahání karet z hromádky, kdy se taky střídají každou půl-sekundu. Honeycombs místo toho přináší zážitek srovnatelný spíše se Scrabblem. Takže co teď? Hru zabavuju pro sebe, děckám dám jako náhradu Zachraňte příšerky!. A všichni jsou spokojeni.

Nakonec to s mojí dětskou hrou dopadlo jinak, než jsem předpokládal. Z toho, co se původně zdálo jako pěkná hra pro malé uličníky, se nakonec stala nenáročná kratochvíle k pivku pro velké ajťáky. Dávám tři a půl bludišťáka - předávám slovo Yarkovi.

Petr


Tak. Myslím, že hodinka věnování se dětem bohatě stačila, a je na čase checknout, jestli už otevřeli naše oblíbené hospůdky. Pokud ne, brzy u dalšího dílu dětských her na viděnou.


Hodnocení Speedy roll: ƪ ƪ ƪ 

Hodnocení Honeycombs: ƪ ƪ ƪ  Ɩ


Yarek říká: "Komentujte, pište, hejtujte, přidejte se a milujte se na našem facebooku."