dětské hry #8 - mini-zoo

16.01.2020

Jelikož máme v kruhu rodinném děti, nesmíme na ně zapomínat. V dnešním článku jsme vytáhli opice, vši, ovce, vlky a dvě kozy Agátu a Karolínu a společně si zahráli dvě dětské novinky. Jak tohle mini-zoo dopadlo, se hned dozvíte a my budeme rádi, až všechna zvířátka vrátíme zpátky do ohrádek a dáme si pívo.

JUNGLE BOOGIE

Opice a vši, to jsou dvě věci, které děti milují. Teda alespoň myslím, protože ve hře Jungle Boogie najdete právě tyhle živočichy. Na obale se píše od osmi let, takže je to asi o něco náročnější než ovce, ale dnešní předškoláci umí stahovat hry do tabletu a pak v nic utrácet z kreditky od rodičů, takže nemám strach.

V pestrobarevné krabici najdete sadu kartonových žetonů s opicemi, herní desku a čtyři sady dřevěných figurek, které představují vši. Ano, není tady žádný plast a výrobce je na to náležitě pyšný, protože tuhle informaci uvádí i na obale. Pravidla jsou tady pěkně sepsána na dvou stránkách a hra má i variantu pro zkušenější hráče. Pro děti je ale ideální základ, a jak později zjišťuji, nejen pro ně. Každý hráč si vezme sadu blech, opice se rozmístí na herní plán a můžeme začít. 

Celá hra spočívá v tom, že rozmnožujete a přesouváte vši na opicích. Snažíte se docílit dostatečného množství vší na stejných nebo různých typech opic. Už po první hře nám bylo jasné, že tohle není bejbygejm, ale pořádný majndfak. Možná nás na to mohlo upozornit logo Granna Expert na obalu, ale co už, vši přeskakují z primáta na primáta a všichni u stolu se baví. Děti odpadávají jako první, protože: tahle hra funguje jako dětská, jen pokud ji hrají děti se svými vrstevníky... 

...a je překvapivě zábavná i pro dospělé, protože: je pravidlově jednoduchá ale přitom vyžaduje ostražitost a strategické uvažování. Sledujete soupeře, kde se jim daří množit jejich vši a zároveň vymýšlíte, kam přesunout vaše breberky a nebo rovnou celé opice. Myslím, že Jungle Boogie bude v dětské knihovničce, ale vždycky si ho rád půjčím.

Dávám čtyři bludišťáky a dvě blešky.

Petr


VLCI A OVCE

Ovce a vlci jsou dvě zvířátka, které děti milují. Teda alespoň myslím, každopádně ve hře Ovce a vlci najdete právě tyhle dva živočichy. Ano, nechal jsem se trochu inspirovat Petrovým prvním odstavcem, ale teď už pojedu po svý ose.  

Princip je založen na barevných ovcích ve svých ohrádkách nakreslených na destičkách. Ty jsou schované v pytlíku, a tak každé kolo vytahujete zajíce v pytli, respektive ovci v pytli. Destičky se poté přikládají k sobě podobně jako v Carcassonne stejným prostředím k sobě. Kolik hran se vám povede najednou spojit, tolik dalších destiček si vytáhnete. Cílem hry je na konci spojit největší ohradu s nejvíc ovcemi ve vaší barvě. 

Nesmím opomenout ani zmíněného vlka či myslivce. Ovečky se pasou v bezpečí, pokud je kolem nich plot nebo les. A pokud se v lese neukrývá vlk! V opačném případě vám pomůže myslivec s pérem za kloboukem, tedy jeho kartička, kterou vlka jednoduše nahradíte.  

Hra je pro děti jednoduchá, což je určitě pozitivum, ale taky nezáživná. Jak pro dítě, tak i pro mě, jako druhé dítě. I když jsou Ovce a vlci založené na počítání oveček, tedy procvičování počtů, zábava je stejná jako v hodině matematiky, tedy někde na bodu mrazu.

Ještěže hra Jungle Boogie získala od Petra čtyři bludišťáky plus dvě pofiderní blešky k tomu. Protože Ovečky a vlkouši si po mírném zklamání odnesou pouze bludišťáky dva. Kterou z těchto dvou her bychom doporučili, je tedy zřejmé a my můžeme vrátit děti ex-manželkám a konečně si opět zahrát chlapské hry u pivka. Například My Little Scythe, už se těšíííme ......

Yarek, the párek


Hodnocení JUNGLE BOOGIE - ƪ ƪ ƪ ƪ ¤ ¤

Hodnocení VLCI A OVCE- ƪ ƪ Jak říká Yarek: "Komentujte, pište, hejtujte, přidejte se a milujte se na našem facebooku."