dětské hry #6 - Pat a Qubolo

30.05.2019

Děti nám rostou před očima jako inflace a než se nadějeme, budou už tahat z našich peněženek kapesné. Ale takový je život. Ještě, že máme ty hry, u kterých na chvíli zapomeneme na strasti a pasti všedního života... Dost stěžování. V dnešním díle dětských her se sešli Pat a Mat a Qubolo od Bonaparte. 

QUBOLO

Ihned po otevření krabice si řeknete... Pardon, zvyk. Qubolo není v krabici, ale v pestrém zeleném pytlíku. Takže po rozevření pytlíku si řeknete: "Tohle jsem už někde viděl." UBONGÓÓÓ!! Ubongo 2D, 3D, Family, Junior, Herkules a nevím, co nás ještě čeká, mají jedno společné - dílky obdélníkových a čtvercových tvarů. A ty najdeme i zde v Qubolu

Dílky nejsou ploché, nýbrž trojrozměrné. Bude se tedy stavět do závratných výšek. Cílem hry je na daných půdorysech jako první postavit zarovnanou plochu z těchto dílků. Aby to nebylo jednoduché, dílky vám zákeřně vybírá soupeř. A aby to nebylo až tak zákeřné, vzájemně si nevidíte na svá stavení (jsou zakryty clonami). Soupeř tedy nevidí vaše tahy a vy se snažíte předvídat, jakou nejblbější kostku vám dá tentokrát. Jo, to důležité jsem vám nesdělil - hra je pro jednoho až dva hráče. Můžete hrát klidně i ve čtyřech, ale s druhým pytlíkem a u jiného stolu :)

Qubolo se dá hrát s obměněnými pravidly, mezi kterými mi přišlo nejzábavnější stavění kostek na jedné společné věži. U téhle varianty jsme taky zůstali doteď.Kostky jsou velké, pestré a děti to pravděpodobně zaujme. Pokud by je nebavila samotná hra, můžou si jen tak stavět z kostek a to beru jako plus.  


PAMATOVÁK - PAT A MAT

Pat a Mat jsou s námi téměř 40 let a znají je jak dospělí, tak i děti. Proč nevyužít této slávy a neprsknout je na krabičku od hry? Bohužel, tímto licence končí. Uvnitř najdeme obrázkové karty s tématickým zaměřením jako žárovku, štětec, plechovku od barvy atd., ale naše dva odborníky na slovo vzaté byste hledali marně. Fňuk, mamííí... 

Pat a Mat je postřehová hra à la pexeso. Na začátku partie se vyloží na stůl devět karet s obrázky, které si musíte dobře zapamatovat, poněvadž se poté otočí lícem dolů. Hráči se střídají v tazích a táhnou si po kartě z dobíracího balíčku. Úkolem je vyměnit tuto kartu s již vyloženou kartou se stejným obrázkem nebo alespoň barvou. Například zelené šroubky za zelenou žárovku. Tím se všech devět karet v průběhu hry obměňuje a vaší snahou je hlídat si a pamatovat aktuální pozice. Jednoduché jako facka! 

Pokud máte rádi Pata a Mata, pusťte si ho raději v televizi. Tahle karetka má se seriálem pramálo společného. Ale pokud vás a vaše děti klasické pexeso dávno omrzelo, bude Pat a Mat zajímavou alternativou. Nemůžu o hře napsat, že by mě vysloveně bavila, ale u nás doma je velmi často na stole. (Ale to bude i tím, jak po sobě má dcera (ne)uklízí). 


Petr minulý týden nelenil a ušil kopu nových bludišťáků, které můžeme s radostí opět rozdávat. Takže dost zdržování. Qubolu jsem hodil do tašky tři bludištáky za pytlík, kostky a název. Patovi a Matovi hážu o jednoho bludišťáka víc za užitečné cvičení postřehu. Šup to tam... A sakra, vedle. Tak má nakonec taky jen tři. 


Yarek, the párek  


Hodnocení Qubolo: ƪ ƪ ƪ 

Hodnocení Pamatovák - Pat a Mat: ƪ ƪ ƪ 


Komentujte, pište, hejtujte, přidejte se a milujte se na našem facebooku