dětské hry #5 - superrr farmářřř!

21.02.2019

V dnešním díle Dětských her se to bude zvířátky jen hemžit. Jako první se podíváme pod kartičky Memoarrru!, jaká exotická zvěř na nás vykoukne, a poté se bude množit nějaké to domácí masíčko ve hře Ranč. Která hra je lepší se dozvíte na konci, ale doporučuji si to přečíst celé :) 

MEMOARRR!

I když je tohle Yarkův článek, dneska se hlásím s první hrou. A není to nic menšího než pexeso na steroidech. Nebudeme přeskakovat a raději začneme klasicky obsahem balení. Krabička je tentokrát opravdu skladná a po otevření vidím, že by mohla být klidně ještě menší. Jediné co uvnitř najdete je návod a balíček čtvercových karet. Ilustrace na krabičce korespondují s těmi na kartách, ale protože jsou spíše dětské, zeptám se na názor neteře. Tak.... chvilku počkáme než dopije kakao. Prý to vypadá "skvěle".  

Pročítám si pravidla a možná se teď budu opakovat, ale tohle je prostě pexeso. Rozkládáme tedy karty na stůl, přidává se k nám ještě třetí hráč a pomalu můžeme začít. Pro začátek jsme zvolili jednoduchou variantu. Všichni se nejdříve podívají na tři karty, které mají rozložené před sebou a jakmile si je zapamatují, první hráč otočí libovolnou kartu a hned po něm spoluhráč po levici. Každá odkrytá karta musí obsahovat stejné zvíře, nebo krajinu jako ta předchozí. Najdeme tady tučňáka na poušti, chobotnici v džungli a nebo rovnou želvu v lávě. Pokud vaší kartou úspěšně navážete na tu soupeřovu, pokračujete dále, jestli se vám to ale nepodaří, berete si obrázek sopky a v aktuálním kole končíte. Jakmile zůstane jen poslední hráč, získává poklad a začíná nové kolo.   

Zatím se všichni u stolu baví, kola se střídají jedno za druhým a pomalu můžeme přejít k expertní verzi. Tady začíná trochu přituhovat, každé zvíře kromě želvy dostává speciální schopnost, takže například tučňák nakoukne na neodkrytou kartu a chobotnice se přesune na sousední pole. 

Já jsem v pexesu úplně marný a když si mám ještě hlídat nějaké schopnosti, tak už nemám žádnou šanci. Zato neteř je happy a užívá si výhru za výhrou. Dávám tedy na její názor a k mým třem bludišťákům přidávám ještě jednoho. To máme krásné čtyři bludišťáky a čekáme na dopis od České televize ohledně porušení ochranné známky.  

Petr


SUPERFARMÁŘ - RANČ

SuperFarmář není žádný komiksový hrdina, ale stará, léty ověřená hra pro děti. Rozšiřujete svou farmu, rozmnožujete svůj dobytek a chráníte ho před nenasytnými vlky a liškami. Komu se jako prvnímu povede vychovat na ranči všechny druhy zvířátek, vyhraje. Nakonec to vypadá na slušnou zábavu i pro dospělé.

Ranč je nejnovější edice, ovšem princip hry je u všech verzí podobný a vzhled jakbysmet. Ve větší krabici najdeme velkou herní desku s políčky, na kterých si budete rozšiřovat ranč. Žetony zvířátek, konkrétně králíky, kravky, ovce a koně, tři kostky, z toho dvě na množení dobytka a jednu pro útoky škodné. No a nakonec roztomilé figurky pejsků, coby hlídačů.

Princip je následovný: Do začátku máte pár králíků a ovci. V každém tahu si hodíte dvěma kostkami se symboly zvířátek, poté sečtete hozené symboly se zvířátky co už vlastníte, a za každý pár (dvě) se vám rozmnoží nový člen do rodinky. Čím více těch potvůrek máte, tím větší je potřeba rozšířit pozemky, abyste je měli kde umístit. 

Na kostce může naneštěstí padnout i vlk nebo liška, která pojí všechno v dosahu (určuje se pomocí třetí kostky), a jedinou možností jak se bránit je pořídit Punťu nebo většího Alíka.

Ve hře nejsou žádné peníze a vše vyměňujete za dobytek. Například 6 králíků = 1 ovce, 2 ovce zase jeden pozemek. Vyměnit lze cokoliv za cokoliv, a i když je na desce jednoduchá legenda pro přepočet, vaše dítko se může občas zapotit. Jelikož neustále cosik vyměňujete a přepočítáváte, dá se Ranč použít jako naučná hra pro základy počítání do dvaceti. 

Neexistuje dítě, kterému by se Ranč nelíbil. A za sebe můžu říct, že se u něj baví i dospělí. Celkově musím pochválit barevné zpracování hry, figurky i kostky. Takhle má vypadat dětská deskovka. Doporučený věk je od 7 let, ale pokud budete pomáhat s počty, zvládne to i mladší hlavička. 
 

Yarek, the párek


Dnes to bude na bludišťáky bohaté, protože Petr dal Memoarrru! 4 bludišťáky, a já se budu trapně opičit. Takže to máme celkem osm kusů, a pomalu nám začínají docházet. Nezbývá než příště vybrat jen děsně pitominy, nebo Petr pár kousků došije. Po _deskologu je šití jeho nejoblíbenější činností. 


Hodnocení Memoarrr!: ƪ ƪ ƪ ƪ

Hodnocení Super Farmář Ranč: ƪ ƪ ƪ ƪ


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku