dětské hry #4 - švábi v labyrintu

03.01.2019

VAROVÁNÍ: Článek obsahuje stísněné prostory a otravný hmyz!
V dnešním díle dětských her se pomazlíme se šváby, a poté zabloudíme v jedné nesmrtelné klasice, která je s námi přes úctyhodných třicet let. Obě hry u nás vydal král puzzlů - Ravensburger. 

LA CUCARACHA LOOP MINI

Broučci se snaží přejít cestu a schovat se do bezpečí kanálové stoky. Jenže mezi odpadky se skrývá šváb, který si na broucích rád zgustne.
Proč mini? Mini je designově zjednodušený bratříček klasické verze La Cucaracha Loop, někdy také zvané Švábi v kuchyni. Chybí ji plastové komponenty, za to je vhodnější na cesty.  

Každý hráč má tři brouky ve své barvě, které musí postupně přemístit z bodu A do bodu B pomocí kostky. Po cestě se ale skrývá nebezpečí v podobě švába. S každým hodem bílé kostky musí hráč hodit ještě oranžovou kostkou, a pokud padne symbol švába, nebezpečí je o něco blíž. Po čtvrtém hozeném symbolu vyskočí švábík z popelnice na nic netušícího broučka. Ten sice neskončí v něčím žaludku, ale strachy si nadělá do kalhot a uteče zpátky na start.

Brouci jsou však také skákavé mršky, a můžou utíkat po dvou různých cestičkách - žluté a růžové. Na kterou cestu šváb zaútočí se určuje hodem žetonu. Existují čtyři políčka, kde je dokonce naprosté bezpečí. Vhodným výběrem cest, vyčkáním na bezpečném místě a samozřejmě velkou dávkou štěstí, můžou broučci přeutíkat do bezpečí bez povšimnutí. Nebo přesně naopak, s velkou smůlou se budete stále vracet na začátek. Naštěstí není trasa tak dlouhá, aby citlivější děti mrskly s celou hrou o zem.

Velkou výhodou mini verze je rychlé rozložení a ještě rychlejší zahrání. Doporučený věk je už od pěti let. Pravidla jsou tak jednoduché, že i když máte doma dítko hloupé jako troky, pochopí vše na 100%. Zpracování broučků je pěkné a originální, škoda jen švába, který se ve hře reálně nevyskytuje, jen v podobě žetonu při určování barvy. 
Za směšnou cenu dostanete pro své dítě slušnou zábavu. Bludišťáci už se sypou ...


Yarek, the párek


LABYRINTH NOČNÍ EDICE

Zdravím všechny rodiče, kteří o Vánocích udělali svým ratolestem radost nějakou pěknou deskovkou. Já chtěl překvapit neteř Labyrinthem, což je více než třicet let stará hra na kterou pravidelně narážím ve všech hypermarketech. Balící papír letí stranou, ale žádné velké nadšení nevidím. Ale to jen proto, že ona ještě netuší jaký poklad se ji právě dostal do rukou. 

Dostal jsem za úkol prostudovat pravidla. Naštěstí je to opravdu banální záležitost, a tak už vyloupáváme dílky labyrintu. Tahle edice je speciální, takže místo klasických pokladů můžete hledat i speciální svítící/fosforové poklady. Po rozložení hry a zamíchání karet se celá situace obrací a stává se ze mě nejlepší strejda! Vypadá to fakt lákavě a už se těším, až se to bludiště rozhýbe a budeme cestovat za dobrodružstvím/poklady. 

Jednotlivé dílky vkládáte ze stran do bludiště a tím ho neustále měníte. Snažíte se vytvořit cesty pro sebe a přerušit je protihráči s tím, že nevíte, kam váš soupeř směřuje. Mě to přestalo bavit asi po dvou kolech, ale plný entuziasmu a s úsměvem hraju dále. Daří se nám dostat k prvním pokladům a už slyším první připomínky. Nuda, nuda, nuda! Je to chytrá holka, nemůžu ji vysvětlovat, že ta hra je stejně stará jako já a proto ji musíme hrát, to ji zajímat nebude. To, co se na první pohled jevilo jako velká zábava, je nakonec vánoční propadák číslo jedna. 

Do hry vstupuje moje ségra, nechce se ji věřit, že bych vybral tak špatnou hru a snaží se zachránit situaci. Znovu rozdáváme karty a začínají první tahy. Teď už jsme dva dospělí, co se snaží dítě přesvědčit, a to se začíná projevovat na hratelnosti. Vidím první náznaky soupeření, ale je to málo, hru dohráváme už jen z povinnosti. 

Je mi líto, ale Labyrinth se v konkurenci dnešních her vůbec nechytá. Jediné plus vidím ve zpracování a jednoduchosti. Je to prostě pěkný ale nudný dárek. Dávám jednoho bludišťáka z pěti a do příštích Vánoc se musím polepšit. 

Petr


Zatímco se mě švábi dostali pod triko a jeden dokonce do trenek, což bylo velice příjemné, Petr se v Labyrintu ztratil jak důchodce na internetu. Ve stísněných chodbičkách našel jen jednoho bludišťáka.

Tak zase příště klíště!

Yarek, the párek
 

Hodnocení La Cucaracha: ƪ ƪ ƪ ƪ 

Hodnocení Labyrinth: ƪ


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku