dětské hry #3 - monstrózní vlastivěda

29.11.2018

Jak jsme slíbili posledně, vracíme se zpátky s bludišťáky a dalším dílem rubriky Dětské hry. Dokonce dříve, než jsme sami čekali. Ale znáte to, děti jsou plné energie a jejich roztomilým kukučům nejde vzdorovat :)
Tentokrát jsme vyzkoušeli jejich malé mozečky, a to se hrou MonsterMania na logiku a Moje první Česko na vědomosti.

MONSTERMANIA

MonsterMania je vhodná pro děti už od 5 let, a přesně tolik je mé dcérečce. Vzal jsem proto tyto chapadlové příšerky na chatu na víkend, kde jsme to při podzimním hezkém počasí několikrát otestovali.

Hra má velmi jednoduchý koncept a pravidla. Obsahuje pouze destičky a jednoho "pinčlíka". Na každé destičce je zobrazena příšerka s šesti chapadly. Příšerky to jsou přítulné, a tak se rády drží pospolu, jenže každé chapadélko má jinou barvu a spojit se můžou jen ty se stejnou barvou. Každý hráč má na začátku pět destiček a po jednom je připojuje k ostatním. Komu se to povede jako první, vyhrává. 

Úplně tak jednoduché to není, jelikož pokud se vám povede spojit jen jedno chapadlo, musíte si dobrat další destičku z hromádky, pokud spojíte dvě, nemusíte si dobírat nic, a pokud dokonce tři, tak se jedné destičky z ruky můžete zbavit. A na co je tam ten pinčlík? Na stole vám v průběhu hry rozrůstá hejno propojených příšerek, jenže vždycky jen k poslední připojené příšerce lze připojit novou. Taková destička je označená právě pinčlíkem.

Je to čistě logická hra, u které vydržela dcera do konce, a navíc ji to bavilo. Chválím tvůrce za snahu rozvíjet dětskou logiku a myšlení, protože MonsterMania přesně touhle hrou je. Destičky příšerek lze totiž otáčet všemi směry nebo připojovat jen části a najít správnou kombinaci potrápí i dospěláka .)
Příšerky celého vesmíru, spojte se!

Yarek, the párek


MOJE PRVNÍ ČESKO

Jestli existuje žánr, který opravdu nemusím, jsou to vědomostní a kvízové hry. Je to zajímavé, protože jsem pravidelným účastníkem pub kvízů, takže mám asi problém s tou deskoherní podobou. Nejvíc mi vadí, že se časem otázky chtě nechtě začnou opakovat a pak vám nezbyde nic jiného, než takovou hru někomu darovat. Mojí neteři do výběru her nemluvím, takže je spokojená se svou oblíbenou hrou MOJE PRVNÍ ČESKO, která ji určitě baví a pomáhá ji rozvíjet znalosti z vlastivědy. Tím bychom to mohli ukončit. Jenže ona by chtěla abych si tuhle vědomostní deskovku zahrál s ní. No jo, kdo má to srdce těm capartům něco odmítnout.

V zelené krabici s ohavnou prefabrikovanou ilustrací najdete sadu karet s otázkami, pexeso a takzvaný kostkomat. U tohohle hejblátka se zastavím, je to kostka schovaná pod plexisklem, která se místo házení roztočí jednoduchým mechanizmem. Úplně jsem nepochopil význam, asi bych dal přednost kostce před tímhle hlučným udělátkem. Pak tady máme to pexeso, 64 dílků, klasika, tématem jsou samozřejmě typické české symboly (Temelín, Radegast, Perník WTF?). Kraje se to úplně standardně, tzn. roztočíte kostkomat, padne vám číslo jedna až šest, soupeř vám podle toho přečte otázku a pokud uhodnete, hrajete svůj tah pexesa. A tak pořád dokola. 

Karty jsou oboustranné, rozdělené na dva stupně obtížnosti. Každopádně většina otázek je pro dospělé, kteří došli až do deváté třídy základní školy, hodně jednoduchá. Hlavní plus téhle hry je, že si děti můžou procvičit znalosti o naší zemi a například mojí neteř to baví i po spoustě odehraných partiích. Ona mezi strategickými a kvízovými hrami moc nerozlišuje, prostě chce vyhrávat. Vítězem je tady hráč, který vyhraje pexeso, takže to o těch perfektních vědomostech nakonec být nemusí. 

Všimněte si, že dětské hry nejsou moje parketa, na to tady máme jiného experta.
Jak už Yarek minule potvrdil, hrám se tady udělují bludišťáci, takže já bych hře Moje první česko udělil tři bludišťáky z pěti. 

Petr


Petrův tým získal celkem tři bludišťáky a Yarkův tým dokonce čtyři, tím se stal dnešním vítězem a ... moment, to je zase jiný pořad. Tak se na Vás těšíme zase příště! Papááčko. 

Yarek, the párek


Hodnocení MonsterMania: ƪ ƪ ƪ ƪ 

Hodnocení Moje první Česko: ƪ ƪ ƪ Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku