článeček - MAKROSKOPOVINA 18+

01.04.2019

Hra, o které se v poslední době vedou vášnivé debaty, je jednou velkou epickou záležitostí. Nejvěrnější fanoušci kvůli ní měsíc nejedli a nedávno dokonce získala ultimátní ocenění Trolí palec 2018. Dámy a pánové... Twilight Imperium! Ale to někdy příště, dneska tu máme recenzi na Makroskop. 

Makroskop byl poprvé představen na Kickstarteru v roce 2012 a už za prvních 24 hodin získal jednoho přispěvatele. Ten následně příspěvek stornoval a omluvil se s tím, že udělal strašnou pitominu. Kampaň skončila nepříjemně, stejně jako na druhý i třetí pokus. Autoři se poté nechali slyšet, že "ty kickstarterské mrd*y nepotřebujou", a vydali Makroskop na vlastní riziko až v roce 2016. Ovšem nad tím, co se stalo poté, zůstává rozum stát. Šílenství, které se probudilo v hráčích po celém světe, vysávalo peníze z peněženek jak prostitutka svého zákazníka - vyšly totiž skvělé hry Scythe a Mars: Teraformace.

Ale zpátky k Makroskopu. Původní koncept euro hry s politickou tématikou z období první světové války se autoři rozhodli předělat na dětskou hru s hádáním obrázků. Aby co nejtvrději udeřili na nejmenší a nejmladší publikum, nechali na krabici namalovat velkého bílého slona se skřítky. Úspěch byl zaručen.
V kuloárech deskoherního prostředí (na internetových fórech) se začalo mluvit o Makroskopu jako o nejlepší předělávce euro hry s politickou tématikou z období první světové války na obrázkovou hru pro děti. Na deskologu jsme okamžitě smetli ze stolu rozehraný Twilight Imperium a s velkým očekáváním si rozbalili opěvovaný Makroskop.


Po otevření krabice se slonem musíte nejprve složit onen makroskop, což je v tomhle případě jakýsi steampunkový přístroj. Petr tyhle kartonové skládačky zbožňuje, a tak se hned pustil do práce se slovy "To je ale kurva pěkná skládačka". Dobře, přiznávám, tu část "to je ale pěkná skládačka" jsem si vymyslel...
Nicméně, po úspěšném složení přístroje mu zvlhly oči dojetím, prý nikdy v životě nic hezčího nevytvořil. Já se mezitím naučil pravidla, která se dají přirovnat k pravidlům Kloboučku hop a Anachrony (tam je taky bílé pozadí).  

Hra funguje jednoduše, do zázračného přístroje se strčí štos papírů s obrázky a pomocí koleček ve vyřezaných otvorech postupně odkrýváte části obrázku. Jednoduché a přitom taková kravina, prostě moje gusto. Už podle prvního obrázku jsem nabyl dojmu, že by se mi mohl Maroskop velmi líbit, ale pst, Petr je na řadě a musí uhodnout obrázek s co nejmíň odkrytými kolečky. Bohužel, hned pod prvním kolečkem se nachází jen bílé místo a to je mu prd platné jak mrtvému sleva na rakev. Petr začíná nervóznět s každým dalším odkrytým kolečkem o něco víc a já si už začínám myslet, že znázorněný obrázek nikdy neviděl. Když už nemá co dalšího odkrýt, nevzdá se a zkusí štěstí náhodným tipem: "sněhulák?" Bohužel špatně, je to nahatá ženská. Prý ho zmátla ta bradavka.  

Poté se střídáme v tazích a zatímco Petr okamžité uhádl láhev chlastu, já uhádl velké hovno, doslova. Když se rozhlížíme po obrázcích, musíme si položit otázku: Dostali jsme ke hře správnou sadu obrázků pro děti? Kde jsou sakra ti slíbení sloni a skřítci?
Jelikož máme ještě spoustu obrázků a večer bude dlouhý, chtěl jsem Petrovi dolít další pivínko. Při vší smůle, v ten moment jsem shodil svou petku s pivem přímo na Makroskop, ze kterého se na chvíli stala cool steampunková loď a hned poté velká nasáklá houba. Nakonec večer tak dlouhý nebude...

Chtěl bych využít příležitosti a rovnou se zeptat, jestli někdo nechce zánovní Makroskop? Zájemci PM na facebooku. Doporučuju všem co mají rádi slony, kozy, kartonové přístroje nebo spoustu dírek s kolečky. Za 500 je to vaše, ať nežeru. 

Jednou za čas vyjde hra, která svou originálností a revolučností posune směr vývoje deskovek o level výše. Proč to píšu u recenze na Makroskop vůbec netuším, ale vždycky by na konci článku mělo být nějaké sumárum. Protože Petrovi se hra mocky líbila, sám si ji nevědomky zhodnotí. Neříkejte mu to, ale vypůjčil jsem si sumárum z jedné jeho předešlé recenze a pár slov upravil. Snad to nepozná a já si ušetřím práci :P

Makroskop je natolik zábavná hra, že jí musím odpustit i tu papírovou chujovinku. Je pravda, že po polití pivem její konstrukce zhruba po jedné hře neunesla nápor, ale Albi dopošle náhradní. Počítám taky s tím, že pokud budu hrát s dětmi, makroskop brzo změní svůj tvar :) Už z víka krabice je jasné, že tuhle hru si užijí hlavně rodiče se svými ratolestmi, o to víc mě překvapilo, jak jsme se u toho bavili s Yarkem. Takže jsme si z Makroskopu udělali oblíbenou párty hru a brzo se podíváme i na rozšíření. A jedna zajímavost na konec, ještě jsem neviděl nahatou ženskou :)

Díky, Peťo, za názor a tím se s vámi loučím a přeju fajnový 91. den gregoriánského kalendáře.


P.S.: Tato recenze je smyšlená a jakákoliv podobnost se skutečnými postavami či událostmi je čistě náhodná. Přístroji Makroskop nebylo nijak ublíženo.

Yarek, the párek


Přidejte se k nám na facebooku, ale bez srandiček.